ماست فروشی که میلیاردر شد

حَمدی اولوکایا، موسس و مدیر عامل شرکت « چُبانی» است که در طول شش سال که از آغاز فعالیتش می‌گذرد، حدود ۲۰ درصد از بازار شش و نیم میلیارد دلاری ماست در آمریکا را در کنترل خود گرفته است. نام آقای اولوکایا که کرد ترکیه‌ است، در فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۱۳ مجله فوربس قرار دارد.

به گزارش فایننشال تایمز موسسه « چُبانی » در مجموع حدود دو هزار کارمند در استخدام خود دارد و محصول خود را در دو کارخانه که بزرگترین مراکز تولید ماست در جهان هستند، تولید می‌کند. «چُبانی» پر فروش‌ترین ماستی است که در بازار آمریکا به فروش می‌رسد.

حمدی اولوکایای ۴۱ ساله می‌گوید راز موفقیتش بازگشت به موضوعات اساسی و اولیه در شناخت بازار و پیروی از غریزه خود بوده است.

وی سال ۲۰۰۵ به این اندیشیده است که اگرچه ماست‌های آمریکا، عمدتا ماست میوه‌ای و ماست‌های شیرین و آغشته به شکر هستند، ماست واقعی همان ماستی است که در مناطقی مثل کوهستان‌های مناطق کردنشین تولید و مصرف می‌شود و قاعدتا باید یک چنین محصولی بسیار بهتر از ماست‌های شیرین به فروش برسد.

وی با دریافت یک وام یک میلیون دلاری از اداره کمک به تجارت‌های خرد در آمریکا توانست اولین کارخانه خود را خریداری کند.

پس از آن آقای اولوکایا مصطفی دوئان، یک کارشناس با تجربه ماست‌بندی را از ترکیه به آمریکا آورد. آنها به مدت ۱۸ ماه انواع ماست‌های محصول آمریکا و ماست‌های وارداتی را آزمایش کرده و بالاخره روش ویژه ماست‌بندی خود را تثبیت کردند.

آنها می‌دانستند که بازار آمریکا به ماست شیرین عادت کرده، ولی از خلال صحبت با مصرف کنندگان متوجه شدند که بسیاری از آنها ماست‌های طبیعی را که در کشورهای اروپایی و خاورمیانه رایج است ترجیح می‌دهند.

آقای اولوکایا در عین حال به این نکته نیز توجه کرد که الگوی مصرف مواد غذایی در آمریکا به سمت مواد طبیعی و کاستن از شکر و مواد مصنوعی گرایش پیدا کرده است. همین نکات ساده راز موفقیت بنای امپراطوری ماست‌بندی در آمریکا بود.

حمدی‌ اولوکایا در حال حاضر در آمریکا صاحب دو کارخانه‌ است؛ یکی کارخانه‌ای قدیمی در ایالت نیوجرسی که سابقا به شرکت تولید کننده محصولات غذایی « کرَفت» تعلق داشت و دیگری کارخانه جدیدی که با هزینه ۴۵۰ میلیون دلار در ایالت آیداهو احداث شده است.

موسسه چُبانی سال ۲۰۱۱ یک کارخانه دیگر نیز در اتریش راه اندازی کرد و به سرعت به سومین تولید کننده ماست در آن کشور بدل شد. این مؤسسه در نظر دارد که در سال جاری فعالیت‌های خود در بریتانیا را نیز آغاز کند.

حمدی اولوکایا نمونه‌ای از مهاجرینی است که به آمریکا مهاجرت کرده و سرنوشتی موفق و برجسته برای خود رقم زده‌اند و به قول معروف «آرزوی آمریکایی» در مور آن‌ها محقق شده است.

در شرایطی که باراک اوباما قصد دارد قوانین و شرایط مهاجرت به آمریکا را به شکلی بنیادین اصلاح کند، مدافعان این طرح افرادی مانند آقای اولوکایا را نماد مهاجرین موفقی می‌دانند که با نوآوری‌های اقتصادی به رونق بازار کار و تولید در جامعه آمریکا کمک کرده‌اند.

---------------------------------------------------------------------------------------
منبع:برگرفته از فایننشال تایمز
/ 4 نظر / 26 بازدید
مهدی

سلام اسمتونو لینک کردم سید جان

مهدی

کلا نظر گذاشتن با مشکل مواجه است

نسرین سلیمان زاده

سلام.. من کارمند هستم و بعداز ظهر ها در خانه از خانومها عکاسی می کنم... مشکلی که من دارم اینه که ذهنم نسبت به همون مقدار پول کارمندی کادره شده و پذیرای پول بیشتر نیست ...توضیح= مثلا وقتی از یه نفر 30 تا عکس میگیرم و طرف همشو انتخاب می کنه من پیش خودم فکر می کنم وای این پولش خیلی میشه اینم مثل من کارمنده از کجا می خواد بیاره و خلاصه اینکه طرف رو از انتخاب همه عکسا منصرف می کنم به نظر شما چی کار باید بکنم که ذهنم نسبت به مقدار پول وسیع تر ببینه.. ممنونم

هما ذوالحواریه

سلام آقای رضایی: گاهی وقتا یه اتفاق های ساده ای در زندگی میافته که خیلی عادی هم به نظر میرسه اما مسیر زندگی یه نفر رو عوض میکنه. از زمانی که با گریه از خدا خواستم که یا بمیرم یا مسیر زندگیم عوض بشه حدودا 4 ماه میگذره و اتفاقا در مسیر تغییر و تحولم و آغاز فعالیت های اقتصادیم حدود 4 ماه میگذره. من وارد یه کار آموزشی شدم اما دو ماهه کار میکنم ولی هنوز یک ریال درآمد نداشتم یه کم نگرانم چون الان از بابام پول قرض گرفتم میترسم نتونم این پول رو پس بدم اما میخام به سمت جلو حرکت کنم نمیخام متوقف بشم دوست دارم استقامت رو یاد بگیرم و باید قیمتش رو بپردازم. وقتی یاد خاطرات شما در آغاز همکاریتون با موسسه تند خوانی میافتم قوت قلب میگیرم و به مسیرم مطمئن تر میشم. من تقریبا هفته ای یک ایده برای کسب و کار به ذهنم میرسه که سعی میکنم یادداشتش کنم . میدونم میخام به چه سمتی حرکت کنم . ممنون از صحبت های خوب شما